Przygotowania – formalności

Czas nam płynie jak szalony ostatnimi czasy, ale tak to jest gdy coś się dzieje, a dzieje się w ostatnich dniach DUŻO! Ci którzy obserwują nas na facebooku już wiedzą, że pojawiły się w ostatnich dniach dwa wywiady z nami: w Gazecie Pomorskiej i w magazynie motoryzacyjnym Francuskie.pl.

My poza udzielaniem wywiadów przygotowujemy się do wyjazdu od strony formalności, jakie musimy pozałatwiać, a jest tego dość dużo!

PASZPORTY!

Te wyrobiliśmy nie tak dawno, a były potrzebne dla Jakuba i Daniela. Mimo, że Jakub miał wciąż ważny swój stary paszport, to aby uzyskać wizy do większości krajów należy mieć paszport ważny na 6 m-cy dłużej niż obowiązuje wiza. Dla Daniela z kolei to jego pierwszy paszport. Ale, chwila moment… aby wyrobić paszport potrzebne są… Tak! Zdjęcia! :). Z tego co słyszeliśmy od różnych ludzi wielu twierdzi, że zrobić dobre paszportowe zdjęcie maluchowi wcale nie jest takie proste. To prawda nie jest proste, ale może być łatwiejsze niż większość sądzi. Świetnie sobie z tym poradzili w zakładzie fotograficznym, do którego chodziliśmy z wszystkimi dziećmi i znamy go od lat. Przy okazji dla całej naszej piątki zrobiliśmy zdjęcia potrzebne do wiz. Dobrze jest być „dużym klientem”, było nam bardzo miło gdy p. fotograf zaproponował spory rabat! (w ramach wdzięczności dajemy namiary dla zainteresowanych z Torunia lub okolic: ul. Ligii Polskiej 12). Koszt paszportu dla dziecka to 30zł – w Toruniu od kilku lat można płacić kartą przy składaniu wniosku, przy którym musi być dwójka rodziców, sam odbiór może dokonać jeden z rodziców. Ostatnia uwaga dla torunian: niedawno przeniesiono wydział paszportowy na ul. Moniuszki 15.

IMG_9554

MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY!

Na szczęście jest wydawane na trzy lata i moje jest ważne jeszcze rok. Dla zainteresowanych wydawane jest zazwyczaj w tym samym urzędzie co normalne prawo jazdy, potrzebne jest do tego zdjęcie i opłata (2 lata temu) w wysokości 30zł.

IMG_9556

KARTA EKUZ!

Wydawane maksymalnie na 6 miesięcy karty poświadczające ubezpieczenie zdrowotne na terenie unii i pozwalające na bezkosztowe leczenie w krajach wspólnoty. Jedyne o czym należy pamiętać, to że nie we wszystkich krajach w ramach podstawowych świadczeń refundowanych z NFZu dostaniemy to samo. Np. w niektórych krajach usługi dentystyczne nie są objęte podstawowym świadczeniem i jeśli będziemy z niego korzystać musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie musimy pokryć z własnej kieszeni. Wszelkie informacje uzyskamy na stronie internetowej lub w oddziale NFZ, gdzie też wydawane są bezpłatnie karty EKUZ.

IMG_9552

WIZY DO TURCJI!

W zeszłym roku rząd Turcji udostępnił wyrabianie wiz on-line W tym roku zaś podniósł ceny na dotychczasowe wizy – nalepki uzyskiwane na granicy / lotnisku. Będziemy więc wyrabiać wizę przez Internet, jej koszt to 20$ od osoby płatne kartą – czyli + niekorzystny kurs dolara z polskiego banku :/. Wizę na koniec należy wydrukować.

IMG_9562

DOKUMENT CDP

Największe z naszych wyzwań i zmagań jednocześnie od chwili pojawienia się pomysłu na odwiedzenie Iranu samochodem: zdobycie 30.000zł na kaucję będącą gwarancją, że nie sprzedamy naszego auta w Iranie. Kaucja oczywiście zwrotna, ale jednak kwota niebagatelna!

Obecnie wciąż poszukujemy firm lub osób prywatnych, którzy chcieliby pożyczyć nam bezprocentowo choćby część tej kwoty. Rozmowy prowadziliśmy już z kilkoma firmami, od niektórych wciąż czekamy na odzew – sprawa nie jest prosta, ale jak Bóg da uda nam się i z tym uporać, w co wierzymy! 🙂

3739172982_2ec3ff5ef8

Oprócz formalnych spraw jesteśmy także w trakcie przygotowywania auta do tak długiej i dalekiej podróży. Wprowadzamy udoskonalenia dotyczące miejsca do spania, dodatkowego oświetlenia wewnętrznego, ochrony przed owadami: moskitiery i jeszcze kilka innych innowacyjnych pomysłów sprawiających, że nasz Logan będzie jeszcze lepiej na służył przez te niemalże 100 dni naszej wyprawy! Więcej o przygotowaniach auta już wkrótce – wraz z fotkami 😉

 

2 Thoughts on “Przygotowania – formalności

  1. Obawiam się, że Bóg może mieć ważniejsze zajęcia niż dokumenty CDP. :]

    • Filip on 17 czerwca 2014 at 09:10 said:

      Zobaczymy – jeśli go jakoś zdobędziemy to tylko za Jego sprawą 🙂

      Myślę, że kolejny wpis może Cię zainteresować… spanie w Loganie w piątkę już przetestowane, będzie też nieco o modernizacji samochodu 😀

Post Navigation